Máte časové konto v banke?

Autor: Vladimír Hrončok | 16.12.2013 o 8:00 | Karma článku: 4,61 | Prečítané:  548x

Vaše časové konto v banke je buď v pluse, alebo v mínuse. Ako ste na tom Vy? Drahí priatelia, byť efektívny v tom, čo robíme znamená dodržiavať určité pravidlá a hlavne byť k sebe disciplinovaný. Je samozrejme veľký rozdiel, či robíme svoje obchody z kancelárie, alebo z domu. V oboch prípadoch je to síce rovnaké v tom, že treba dodržiavať určité pravidlá, ale pri práci z domu je to paradoxne ťažšie...

V kancelárii je to samozrejmé, že prídeme do práce na určitú hodinu, že sú tam nejaké povinnosti a danosti, bývajú porady, stále niekto za nami chodí, stále zvonia telefóny a prípadne je nad nami niekto, kto nám riadi pracovný život.
Čo sa týka práce z domu, je to omnoho ťažšie, lebo tá disciplinovanosť je u každého iná a dovolím si tvrdiť, že väčšinou rovnako nedostatočná.

Málokto sa totiž vie prinútiť k tomu, aby sa venoval naozaj iba tomu čo by mal v ten deň urobiť.Je extrémne ťažké robiť na nejakej úlohe a pritom nepočúvať rádio, či nepozerať telku.
Veľké percento ľudí urobí, alebo iba rozrobí nejakú úlohu a šup ho na pokec, či facebook.
Mnohí robia napríklad na gauči a pritom pozerajú televízor či počúvajú rádio.
Myslíte, že efektivita býva v takýchto prípadoch plnohodnotná?

Určite nie!

Ako iste tušíte, byť efektívny znamená robiť úlohy, ktoré máme urobiť a venovať sa iba tomu a ničomu inému. Áno, chápem, že je to ťažké, ale dá sa to zľahčiť rôznymi technikami.
Je ich mnoho, no nebudem ich tu konkrétne rozpisovať, stačí si dať do Googlu slovo Timemanagement a nájdete si tam kopec techník na zvládanie svojho pracovného času.
Moja veľmi obľúbená technika sa volá POMODORO. Jej názov je odvodený od kuchynského časovača v tvare paradajky. Odtiaľ názov Pomodoro = paradajka z tal.jaz.
Technika Pomodoro vznikla len tak „mimochodom“ keď sa Francesco Cirillo ešte počas štúdia na vysokej škole snažil stihnúť „študovať a baviť sa“ tak, aby ho to aj bavilo.

Rovnako ako väčšina talianskych domácností, aj jeho mama mala v kuchyni tzv. „kuchynské minútky“, ktoré boli v tvare paradajky (pomodoro).
Tieto minútky začal Francesco používať pri časových blokoch ktoré mal vyhradené na učenie.

Človek je schopný sústredenej práce pomerne krátky časový úsek a POMODORO technika tento úsek stanovuje približne na 25 minút sústredenej práce. Po každom časovom úseku je potrebná aspoň 5 min.prestávka. Po štyroch takýchto časových úsekoch je potrebná jedna veľká prestávka.

Ak by sme si chceli stanoviť presný postup, bolo by to asi takto:

  1. Pozrite si svoje úlohy na daný deň
  2. Stanovte si priority.
  3. Nastavte si hodinky alebo budík (časovač) na 25 minút
  4. Začnite robiť prvú úlohu
  5. Keď vám zazvoní budík (prešlo 25 minút), odložte úlohu a dajte si 5 minútovú prestávku, počas ktorej sa môžete venovať čomukoľvek, len nie práci
  6. Po prestávke pokračujte v práci na ďalšej (alebo tej istej, ak nebola dokončená) úlohe, opäť 25 minút
  7. Po 4 takýchto 25 minútových blokoch si dajte jednu veľkú prestávku, v rozsahu od 30 minút do jednej hodiny
Takto nejak funguje technika pomodoro.
Cieľom efektívneho timemanagementu je urobiť všetky úlohy s prehľadom a bez stresu.
Nenechajte sa ničím, ani nikým ovplyvňovať.
Pri práci buďte sústredený na danú úlohu.
Nezapínajte si televízor ani rádio pri práci.
Nepracujte na gauči či nebodaj v posteli, kde spávate.

Ľudský mozog totiž funguje tak, že akonáhle si oblečiete pyžamo, alebo sa prikryjete paplónom značí to, že sa ide spať a efektivita samozrejme ide rapídne dolu. Pri práci preto určite buďme oblečený tak, aby to náš mozog bral za pracovné oblečenie. Ak chodíme do práce v obleku, nebudeme samozrejme po byte chodiť v obleku a s kravatou na krku. Je ale dôležité obliekať sa tak, aby sme sa cítili naozaj ako v práci. Taktiež by ste mali mať na prácu vyhradený stôl a svoju stoličku a nepoužívať napríklad tú na ktorej radi posedávate a čítate si dobré knihy.

Mali by sme mať svoj vlastný kútik v malom byte, alebo pracovňu vo väčšom.
Nech je to proste miesto, ktoré je vyhradené iba na prácu a nie na relax.
Nemenej dôležité je aby vás pri práci nik nevyrušoval. Viem veľmi dobre aké je náročné takto pracovať keď máte malé deti. Je ťažké vysvetliť im, že sa s nimi nemôžete hrať, lebo pracujete na dôležitom projekte.

Ak to však dokážete je veľmi pravdepodobné, že vo svojej práci budete úspešný a tým pádom spokojný človek. Techniku na správne manažovanie času si samozrejme zvolí každý sám a taktiež každý sám je strojcom svojho úspechu a svojho života. Preto neváhajte použiť nejakú techniku timenagementu aby sa vám darilo zvládať úlohy bravúrne a s prehľadom.

Ďakujem že ste mi venovali svoj drahocenný čas. Naozaj si to veľmi vážim.
Buďte zdraví a majte sa úžasne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.


Už ste čítali?